Please enable javascript to access this site

Europa Cup Trophy 2019

Results

4.7 - Men

Results after 6 regattas (Discards : 3) - 229 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 DUFOUR Benjamin SUIBD6 U16 16
2 RAISON Eliott FRAER17 U16 16
3 STIPANOVIC Roko CRORS9 U18 27
4 OLDANI Louis SUILO3 U18 42
5 SCHARBERT Benjamin SUIBS20 U16 50
6 ODDIN Loic SUILO2 U18 60
7 HERRMANN Noè SUINH1 U18 62
8 BELDI Michele SUIMB33 U18 78
9 NAGY Bendeguz HUNBN12 U16 108
10 WIJBINGA Ties NEDTW16 U18 121
>> Full resultLast update : 12 June 2019

4.7 - Women

Results after 6 regattas (Discards : 3) - 95 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 VON ALLMEN Anja SUIAV3 U18 4
2 BALAS Ursula CROUB1 U18 4
3 MANESTAR Nika CRONM7 U18 9
4 JOVANOVIĆ Ana SRBAJ2 U18 18
5 TSCHANZ Emilie SUIET1 U18 20
6 DERYCKERE Audrey SUIAD12 U16 21
7 BORGIN Eleonore CROEB3 U18 42
8 GROMOVA Kseniia RUSKG4 U18 63
9 VIDA Róza HUNRV2 U16 64
10 VIDMAR Lana SLOLV3 U16 67
>> Full resultLast update : 12 June 2019

Radial - Men

Results after 6 regattas (Discards : 3) - 309 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 DAHLBERG Otto FINOD2 U19 21
2 VERHULST Gauthier SUIGV8 U19 25
3 IN DER MAUR Teun NEDTI1 U19 30
4 FARLEY Arthur GBRAF70 U17 32
5 ASONITIS Antonis SUIAA6 U17 39
6 MAISANO Alessandro SUIAM187 U19 39
7 VERHULST Martin SUIMV12 U17 40
8 WURM Christoph GERCW28 70
9 DOMEISEN Jonas SUIJD13 U19 92
10 BELLANGER Adrien SUIAB17 U17 97
>> Full resultLast update : 12 June 2019

Radial - Women

Results after 6 regattas (Discards : 3) - 125 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 NAUMENKO Sofiia UKRSN6 34
2 BAUDET Rosine SUIRB8 U19 34
3 LOSER Nina GERNL8 51
4 SAVELON Emma NEDES18 U21 65
5 PLETIKOS Lin SLOLP2 U21 68
6 FILIPPO Isabella ITAIF6 68
7 BOS Sarah NEDSB22 U21 72
8 IJBEN Marissa NEDMI2 U17 81
9 MCMAHON Eve IRLEM39 U17 83
10 HOOGSTEDE Floortje NEDFH11 U21 91
>> Full resultLast update : 12 June 2019

Standard - Men

Results after 6 regattas (Discards : 3) - 137 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 FLOWER Ben GBRBF20 U21 41
2 SMOLIĆ Marko CROMS17 U21 62
3 LINDQVIST Ludde SWELL9 U21 63
4 JK LABUD HR 56268273875 Dominik Perković CRODP5 U21 64
5 BOS Marnix NEDMB37 U21 65
6 VALIČ Matej SLOMV1 68
7 NOVAK Mario CROMN3 69
8 VOETS Erik NEDEV37 U21 69
9 MASETTI Lorenzo ITALM77 U21 71
10 GOVINDEN Rodney SEYRG1 71
>> Full resultLast update : 12 June 2019